Wszystkie powyższe przypadki wymagają złożenia wyjaśnień. Po ich przedłożeniu naczelnik urzędu skarbowego nie będzie mógł wykreślić przedsiębiorcy z rejestru VAT bądź będzie zmuszony go przywrócić bez konieczności ponownego składania druku VAT-R.
Naczelnik urzędu skarbowego może wykreślić przedsiębiorcę z rejestru VAT również w innych przypadkach:
- Gdy działalność wskazana przez przedsiębiorcę jest fikcyjna;
- Gdy informacje zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R są nieprawdziwe;
- Gdy urząd skarbowy, mimo usilnych prób, nie może skontaktować się z przedsiębiorcą bądź jego pełnomocnikiem;
- Gdy przedsiębiorca bądź jego pełnomocnik ignorują wezwania organu podatkowego bądź organu kontroli skarbowej.
W wyżej wymienionych przypadkach naczelnik urzędu skarbowego nie ma obowiązku powiadamiać przedsiębiorcy o podjętych krokach tj. o wykreśleniu go z rejestru VAT. Każdy przedsiębiorca może sam sprawdzić, czy znajduje się w rejestrze VAT stawiając się osobiście we właściwym urzędzie skarbowym bądź korzystając z Portalu Podatkowego.
Inne przypadki wykreślenia z rejestru VAT:
- Zawieszenie firmy na co najmniej 6 miesięcy. Ponowna rejestracja przedsiębiorcy jako podatnika VAT, bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego, możliwa jest po odwieszeniu działalności gospodarczej.
- Podatnik ma dowody bądź podejrzenia, że kontrahenci, z którymi współpracuje dopuszczają się nierzetelnego rozliczania podatku VAT celem odniesienia korzyści majątkowych.
Wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru VAT-UE
Przedsiębiorca, który został wykreślony z rejestru jako podatnik VAT podlega również wykreśleniu z rejestru jako podatnik VAT-UE. Ponadto, naczelnik urzędu skarbowego może wykreślić przedsiębiorcę w następujących przypadkach:
- Gdy przedsiębiorca bądź jego pełnomocnik składał deklaracje VAT przez 3 kolejne miesiące bądź jeden kwartał niewykazujące sprzedaży bądź zakupów z kwotami podatku do odliczenia.
- Gdy przedsiębiorca bądź jego pełnomocnik nie dostarczył przez 3 kolejne miesiące do urzędu obowiązkowej w danych okresach rozliczeniowych informacji podsumowującej VAT-UE.
Powyższe przepisy dotyczą wszystkich przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT – również tych, którzy zarejestrowali się do VAT przed wejściem w życie nowej podstawy prawnej.