Zmiany w handlu z Wielką Brytanią – skutki podatkowe:
Od 1 stycznia 2021 r. w Wielkiej Brytanii nie obowiązuje unijne prawo celne i podatkowe:
-
Od 1 stycznia 2021 r. służby celne państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), w procedurze eksportu i importu z Wielką Brytanią, będą stosować takie przepisy jak wobec krajów trzecich, tj. niebędących członkami UE – obecne transakcje wewnątrzwspólnotowe zostaną zastąpione transakcje importu i eksportu.
-
Przedsiębiorcy będą zobowiązani do składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz płacenia należności celnych i podatkowych (VAT i akcyza)..
-
W przypadku wymiany handlowej z Irlandią Północną nadal stosowane będą unijne regulacje celne, akcyzowe oraz w zakresie VAT.
Uwaga ! Wyjątkiem jest terytorium Irlandii Północnej, gdzie na mocy Protokołu w sprawie Irlandii / Irlandii Północnej nadal będą obowiązywać unijne regulacje VAT, jednakże wyłącznie w odniesieniu do obrotu towarowego.
Zmiany / Uzupełnienie – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów:
Przy dokonywaniu wywozu towarów przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów bez pośrednictwa firmy transportowej (np. własnym środkiem transportu) poza fakturą zawsze powinien być dokument specyfikacji wywożonych towarów oraz informacja szczegółowo opisująca samą dostawę np. numer rejestracyjny samochodu, nazwisko osoby wywożącej, itp. Ponadto odbiorca towarów powinien potwierdzić (na specyfikacji lub np. drogą mailową, podpisany dokument magazynowy, itp.), że towar dotarł na miejsce.
Dodatkowo od 1.01.2021 koniecznym jest by właściwy numer VAT-UE został podany przez odbiorcę (np. na umowie, zamówieniu, drogą mailową. Wynika to z faktu, iż odbiorca może być zarejestrowany w VAT w wielu krajach i to on powinien określić, który przy danej transakcji numer jest właściwy.
Zmiany – ceny transferowe:
Od 1 stycznia 2021 r. wprowadzono istotne, niekorzystne dla podatników zmiany w CIT/PIT dotyczące transakcji z podmiotami z tzw. rajów podatkowych (wykaz krajów zwiera Załącznik 3 i 4).
Tematem tym powinni zainteresować się Wszyscy podatnicy, których wielkość transakcji z jakiegokolwiek tytułu (sprzedaż, zakupy, pożyczka, itp.) z jednym podmiotem w danym roku podatkowym przekracza 100 000 zł (w przypadku kraju z tzw. „raju podatkowego”) 500 000 zł (pozostałych podmiotów).